Zrób sobie mapę…

… a właściwie to z pomocą specjalnego serwisu, przygotuj sobie dowolny wycinek mapy świata, korzystającej z danych OSM.

Coraz bliżej ferie, a wraz z nimi wyjazdy – zarówno w góry (te bliższe i dalsze), oraz być może gdzieś w cieplejsze regiony.  Wypoczynek wypoczynkiem, ale kesze trzeba też pozbierać. O ile przygotowanie w domu, czy też na wyjeździe (korzystając z bezpłatnego wi-fi o ile się znajdzie) listy samych keszy, nie jest problemem, to przysłowiowe schody zaczynają się, gdy chcemy ruszyć w teren. Większość z nas, przyzwyczajona jest do korzystania z map w trybie on-line, nie przejmując się zbytnio kosztami transmisji danych, bo zazwyczaj ileś tam tych mega/giga jest w pakiecie w naszym abonamencie. Za granicą jednak, oraz na terenach przygranicznych, pojawia się problem opłat w ramach roamingu.

Niby można wgrać sobie mapę całego kraju do naszego urządzenia (np. z serwisu Mapsforge http://download.mapsforge.org/maps/europe/ ), ale w przypadku 'dużych krajów’ zajmują one sporo miejsca, a gdy będziemy przebywać na styku kliku różnych państw musimy wgrać je wszystkie.

I tu z pomocą przychodzi serwis BBBike   Oferuje on narzędzie umożliwiające 'wykrojenie’ dowolnego obszaru mapy (maksymalny rozmiar pliku 768 mb lub obszar 24 mln km kwadratowych  6000 x 4000 km ].

Jak z niego skorzystać ? To proste.

Wchodzicie na adres http://extract.bbbike.org , zaznaczacie interesujący was fragment mapy – do wyboru mamy domyślnie prostokątny kształt,

lub samodzielnie stworzony wielokąt.

 

Z listy po lewej stronie ekranu wybieracie urządzenie i rodzaj prezentacji danych na mapie, podajecie adres e-mail, klikacie extract i gotowe. Po kilku minutach otrzymujecie link do pobrania mapy. Co ważne – oprócz map dla programów na androida, możemy tu również pobrać mapy dla garminów.

Serwis oferuje dodatkowo gotowe do pobrania mapy dla ponad 200 lokalizacji (miast i regionów )  – http://download.bbbike.org/osm/bbbike/