W królewskich komnatach II czyli zwiedzanie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

 Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz kolejny Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie razem z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Łazienkami Królewskimi i Zamkiem Królewskim na Wawelu udostępniają w listopadzie swoje zbiory bezpłatnie. W dwóch Pałacach w ostatnich latach a w tym roku przeszedł czas na Pałac Jana III.
W niedzielne przedpołudnie, mimo chłodnej pogody, zebraliśmy się pokaźną grupą zwarci i gotowi na zwiedzanie królewskich komnat. Co bardzo cieszy na spotkaniu pojawiło sie bardzo dużo nowych twarzy, jak i GeoZakręceni z różnych stron województwa a także Łodzi.
Na początku spotkania jak to zawsze były pogaduchy o najważniejszych keszerskich sprawach, wspomnienia oraz plany następnych wypadów by potem już ruszyć ochoczo do naszej pani przewodnik.
          Zwiedzając przepiękny Pałac w Wilanowie byliśmy w miejscach gdzie niegdyś przebywał Jan III Sobieski: królewskie apartamenty, sypialnie, Pokój Chiński i Myśliwski, sale królewskie i wiele innych zakamarków… oglądaliśmy także obrazy i rzeźby, które kupował Stanisław Kostka Potocki. A panie były zainteresowane także przepiękna toaletką, w której przeglądała się Maria Kazimiera. Byliśmy w miejscach niedostępnych dla innych zwiedzających i mimo, ze wszyscy znają ten pałac bardzo dobrze to zwiedzanie pałacu z przewodnikiem to zupełnie „inna bajka”! Garść ciekawostek, cała encyklopedia wiedzy oraz cały wachlarz emocji podczas zwiedzania i opowieści przemiłej Pani przewodnik. Również zwiedzanie w tak przemiłym towarzystwie staje się prawie uzależnieniem… jak to mawiają niektórzy.
Po wilanowskich komnatach osoby, którym jeszcze było mało pałacowych historii, udały się na spacer do pięknych ogrodów wilanowskich szukając dalszych skarbów i historii.
Po zakończeniu spotkania pojawiło sie pytanie: Gdzie następnym razem zabierze nas Karlusia na zwiedzanie królewskich komnat? kto to wie 😛

 

 14957957_1321483324537855_1993568424_o dsc_2452 dsc_2486 dsc_2495