Porady dla zakładaczy (cz. 1 ) – Multi czy mystery

Ponieważ coraz więcej osób zaczyna nie tylko szukać, ale również zakładać skrytki, postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą na ten temat, zdobytą w praktyce. Zaczynamy nie od najpopularniejszego typu, czyli skrytki  tradycyjnej, ale od sprawiającego czasem najwięcej problemów multi-cache.

  1. Multi a może mystery cache ?

Chcąc założyć kesza, wymagającego odwiedzenia kilku punktów w terenie, z których zebrane informacje zaprowadzą nas do finałowego pojemnika, pierwsze co przychodzi na myśl to multi-cache. Nie zawsze jest to prawidłowy trop.   Podstawową sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, to to czy wszystkie informacje niezbędne do odszukania finału / kolejnego etapu skrytki, są dostępne w terenie.  Jeśli tak jest, tworzymy multi i po kłopocie. W przypadku, gdy wymagamy odszukania dodatkowo jakiejś informacji w internecie, tworzymy mystery cache, zaznaczając atrybut ‘ field puzzle’   . Bardzo to ułatwi sprawę, tym którzy ‘z marszu’ chcą odszukać naszą skrytkę.  Można powiedzieć: “Co za problem, prawie każdy ma smartfona i może sobie w każdej chwili sprawdzić w internecie”, ale to jest błędne myślenie. Nie wszyscy mają dostęp do mobilnego internetu w komórce, albo z różnych względów nie mogą go używać. (Pozytywny przykład Tu , negatywny Tu ) Na typ ‘mystery’, możemy się również zdecydować, gdy do odnalezienie kolejnego etapu, konieczne jest rozwiązanie jakiejś zagadki w terenie – np. ułożenie puzzli, czy rozwiązanie jakiejś łamigłówki. Również w przypadku skrytek wymagających podążania za elementami odblaskowymi np. w lesie, stosuje się zwyczajowo typ ‘ mystery cache’.

Dodatkowo, po zmianach regulaminu w październiku 2015 roku,  obligatoryjnie jako ‘mystery cache’ oznaczamy skrytki, w których współrzędne finałowe wyliczamy na podstawie azymutu i odległości od jakiegoś punktu na mapie, w przypadku gdy nie ma konieczności odwiedzania miejsca, wskazywanego przez współrzędne startowe.  Zmiana ta dotyczy wszystkich nowo zakładanych skrytek po wejściu regulaminu w życie.

2. Odległości od punktów fizycznych i innych skrytek.

Przy zakładaniu skrytek, wymagających odwiedzin różnych miejsc, zwróćmy uwagę na zasadniczą kwestię. Fizyczne etapy multi / mystery, są traktowane tak jakby były samodzielną skrytką i obowiązuje limit 161 metrów odległości od innych skrytek, lub ich fizycznych etapów ( w ramach naszej skrytki, gdy nic ‘obcego’ nie przeszkadza, limit ten nie obowiązuje ). Pod ‘fizycznym etapem’ należy rozumieć to wszystko co SPECJALNIE zostało umieszczone w terenie, na potrzeby naszej lub cudzej skrytki. Wszelkie tablice pamiątkowe, tabliczki adresowe, zastane graffiti, tabliczki znamionowe przewodów gazowych, wodociągowych, telekomunikacyjnych, to obiekty (etapy) wirtualne, w niczym nam nie wadzące. 3. Atrybuty o dostępności W przypadku gdy jakiś etap naszej skrytki, nie jest dostępny 24 h, należy zastosować odpowiedni atrybut oraz wyraźnie wspomnieć o tym w tekście. 4. Opisy waypointów Bardzo dużym udogodnieniem dla osób szukających skrytek wielo-etapowych, jest dodawanie opisu zadania do wykonania w danym punkcie, do opisu waypointa, tak aby nie było potrzeby ciągłego wracania do opisu skrytki i jego przewijania w celu odszukania właściwego fragmentu (pozytywny przykład : Miasto Ogród Ząbki,  negatywny – Ścieżka turystyczna 1 )

 

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania, wątpliwości, uwagi – prosimy o kontakt: geocachingwarszawa@gmail.com

3 Replies to “Porady dla zakładaczy (cz. 1 ) – Multi czy mystery”

  1. Negatywny przykład skrytki multi wziął się niestety z tego, ze przed założeniem skrytki właściciel nie wiedział czym się dokładnie rózni multi od zagadki… a teraz już tego zmienić nie można.

    Dziwne, ze przy publikacji revierew sam tego również nie spostrzegł i nie wytłumaczył.
    Ehh ciężkie zycie geokeszera 🙂

  2. Myślę, że nie powinny się tu znaleźć skrytki pokazane jako negatywne. Nie jest to według mnie ani miłe ani kulturalne wytykanie palcami kto co robi źle. Jeżeli skrytka się panu/pani nie podoba uważam, że stosownie byłoby napisać wiadomość prywatną z uwagami, a nie publikować dla innych ludzi żeby zobaczyli jaka jest zła. To zabija ludzi początkujących.

    1. Wszelkie instrukcje poprawnościowe bazują na przykładach negatywnych (tak nie należy) oraz pozytywnych (tak należy)

Komentarze są zamknięte.