Porady dla zakładaczy (cz. 1 ) – Multi czy mystery

Ponieważ coraz więcej osób zaczyna nie tylko szukać, ale również zakładać skrytki, postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą na ten temat, zdobytą w praktyce. Zaczynamy nie od najpopularniejszego typu, czyli skrytki  tradycyjnej, ale od sprawiającego czasem najwięcej problemów multi-cache.

  1. Multi a może mystery cache ?

Chcąc założyć kesza, wymagającego odwiedzenia kilku punktów w terenie, z których zebrane informacje zaprowadzą nas do finałowego pojemnika, pierwsze co przychodzi na myśl to multi-cache. Nie zawsze jest to prawidłowy trop.   Podstawową sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, to to czy wszystkie informacje niezbędne do odszukania finału / kolejnego etapu skrytki, są dostępne w terenie.  Jeśli tak jest, tworzymy multi i po kłopocie. W przypadku, gdy wymagamy odszukania dodatkowo jakiejś informacji w internecie, tworzymy mystery cache, zaznaczając atrybut ’ field puzzle’   . Bardzo to ułatwi sprawę, tym którzy 'z marszu’ chcą odszukać naszą skrytkę.  Można powiedzieć: „Co za problem, prawie każdy ma smartfona i może sobie w każdej chwili sprawdzić w internecie”, ale to jest błędne myślenie. Nie wszyscy mają dostęp do mobilnego internetu w komórce, albo z różnych względów nie mogą go używać. (Pozytywny przykład Tu , negatywny Tu ) Na typ 'mystery’, możemy się również zdecydować, gdy do odnalezienie kolejnego etapu, konieczne jest rozwiązanie jakiejś zagadki w terenie – np. ułożenie puzzli, czy rozwiązanie jakiejś łamigłówki. Również w przypadku skrytek wymagających podążania za elementami odblaskowymi np. w lesie, stosuje się zwyczajowo typ ’ mystery cache’.

Dodatkowo, po zmianach regulaminu w październiku 2015 roku,  obligatoryjnie jako 'mystery cache’ oznaczamy skrytki, w których współrzędne finałowe wyliczamy na podstawie azymutu i odległości od jakiegoś punktu na mapie, w przypadku gdy nie ma konieczności odwiedzania miejsca, wskazywanego przez współrzędne startowe.  Zmiana ta dotyczy wszystkich nowo zakładanych skrytek po wejściu regulaminu w życie.

2. Odległości od punktów fizycznych i innych skrytek.

Przy zakładaniu skrytek, wymagających odwiedzin różnych miejsc, zwróćmy uwagę na zasadniczą kwestię. Fizyczne etapy multi / mystery, są traktowane tak jakby były samodzielną skrytką i obowiązuje limit 161 metrów odległości od innych skrytek, lub ich fizycznych etapów ( w ramach naszej skrytki, gdy nic 'obcego’ nie przeszkadza, limit ten nie obowiązuje ). Pod 'fizycznym etapem’ należy rozumieć to wszystko co SPECJALNIE zostało umieszczone w terenie, na potrzeby naszej lub cudzej skrytki. Wszelkie tablice pamiątkowe, tabliczki adresowe, zastane graffiti, tabliczki znamionowe przewodów gazowych, wodociągowych, telekomunikacyjnych, to obiekty (etapy) wirtualne, w niczym nam nie wadzące. 3. Atrybuty o dostępności W przypadku gdy jakiś etap naszej skrytki, nie jest dostępny 24 h, należy zastosować odpowiedni atrybut oraz wyraźnie wspomnieć o tym w tekście. 4. Opisy waypointów Bardzo dużym udogodnieniem dla osób szukających skrytek wielo-etapowych, jest dodawanie opisu zadania do wykonania w danym punkcie, do opisu waypointa, tak aby nie było potrzeby ciągłego wracania do opisu skrytki i jego przewijania w celu odszukania właściwego fragmentu (pozytywny przykład : Miasto Ogród Ząbki,  negatywny – Ścieżka turystyczna 1 )

 

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania, wątpliwości, uwagi – prosimy o kontakt: geocachingwarszawa@gmail.com