Czas na wyzwanie!

Challenge cache to specyficzny typ kesza, który kryje się pod ikonką Unkown Cache (Mystery). W przeciwieństwie do zagadek, kesz jest ukryty pod podanymi współrzędnymi. Jednak, aby móc go zalogować należy spełniać określone przez autora kryteria – np. znaleźć co najmniej jedną skrzynkę przez 365 dni pod rząd albo co najmniej 10 skrzynek mających więcej niż 10 favourite point (ulubione). Ten typ skrzynek budzi wiele emocji. Jedni je uwielbiają, twierdząc, że to dla nich dodatkowa inspiracja do poszukiwań. Inni ich nienawidzą, skarżąc się na często trudne do spełniania lub niedoprecyzowane warunki, zostawiając poszukiwaczom zbyt duże możliwości interpretacji. Dodatkowo te kesze były znacznie trudniejsze do recenzowania, a ponad 50% odwołań od decyzji odnośnie publikacji dotyczyło właśnie wyzwań. Właśnie te argumenty sprawiły, że Geocaching HQ postanowiło zawiesić na rok możliwość zakładania challenge cache’y. W tym czasie centrala zebrała opinię i opracowała nowe wytyczne dotyczące tego typu keszy. Kilka dni temu nowe zasady zostały opublikowane, a tym samym challenge kesze powróciły.

 

Co się zmieniło?

Poniżej znajdziecie cały tekst wytycznych dotyczący challenge cache’y przetłumaczony przeze mnie na język polski. Nowe punkty zostały w nim wytłuszczone. Jeżeli chcecie zapoznać się z wytycznymi w oryginale znajdziecie je tu.

 

Co dalej?

Wydaje się, że challenge dalej pozostają trochę na cenzurowanym. Centrala na swoim blogu przyznaje, że będzie dalej bacznie obserwować wyzwania. Jeżeli temperatura dyskusji nad tym rodzajem skrzynek ostygnie, a nowe zasady wyeliminują zgłaszane problemy – challenge zostaną, może nawet zyskają nową ikonę lub atrybut. Jeśli jednak kontrowersje wokół nich będą się utrzymywać, zostaną całkowicie zlikwidowane.

 

 

 

Wymagania dla wszystkich challenge cache’y:

  1. Muszą być opublikowane jako Mystery cache i posiadać w tytule angielskie słowo „challenge”
  2. Listing musi zawierać link do challenge checkera.
  3. Pojemnik musi być umieszczony na współrzędnych podanych w listingu – na głównych współrzędnych lub na jednym z dodatkowych waypointów (widzocznych w listingu)
  4. Pojemnik musi być możliwy do odnalezienia bez konieczności kontaktu z założycielem.
  5. Określone przez założyciela kryteria do zalogowania challenge kesza muszą być oparte na informacjach dostępnych na geocaching.com takich jak statystyki, daty założenia kesza, typy, atrybuty, pamiątki (souvenirs) itp. oraz puszą być możliwe do zweryfikowania na podstawie informacji dostępnych na geocaching.com.
  6. Osoba zakładająca challenge kesza musi udowodnić, że istnieje wiele skrzynek spełniających kryteria wyzwania w czasie publikacji.
  7. Kryteria challenge’y muszą być pozytywne i nie mogą wspierać negatywnych osiągnięć takich jak np. logi DNF.
  8. Kryteria challege’y muszą być proste – zarówno jeżeli chodzi o ich wyjaśnienie, osiągnięcie, jak i udokumentowanie ich spełnienia. Długa lista zasad i ograniczeń może sprawić, że kesz nie zostanie opublikowany.
  9. Challenge cache musi być możliwy do zdobycia przez rozsądną ilość keszerów. Recenzent może poprosić o listę keszerów z danego obszaru, którzy spełniają kryteria.
  10. Założyciel challenge cache’a musi upewnić się, że keszerzy chcący udowodnić, że spełniają kryteria nie muszą naruszać swojej prywatności.
  11. Założyciel challenge cache’y sam musi spełniać określone w wyzwaniu kryteria.
  12. Można wpisać się do logbooka w dowolnym momencie. Jednak można zalogować znalezienie na geocaching.com dopiero, gdy wpisze się do logbooka, spełni i udokumentuje zadania określone w listingu.
  13. Challenge muszą być możliwe do zdobycia w dowolnym momencie. Oznacza to, że nie można wymagać znalezień keszy w określonym roku, co dyskryminowałoby nowych graczy.
  14. Challenge nie mogą być ograniczone czasowe.
  • Możliwe jest założenie kesza, który wymaga codziennego znalezienia co najmniej 1 kesza przez okres nie dłuższy niż 365 dni.
  • Nie dozwolone są jednak wyzwania, które zakładają znalezienie określonej liczby keszy w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca lub roku (np. 50 znalezień w ciągu dnia)
  1. Challenge muszą opierać się na informacjach dostępnych na geocaching.com i muszą być możliwe do zweryfikowania poprzez dane z geocaching.com.
  • Mogą być oparte jedynie na rodzajach logów takich jak: found it!, attended, webcam photo taken. Jednak muszą się wtedy odnosić do typów logów, a nie do ich treści.
  • Challenge nie mogą się opierać o logi dotyczące przedmiotów podróżnych, Benchmarkingu, Waymarkingu oraz Lab cache.
  • Challenge nie mogą także odnosić się do tytułu keszy, nicka właścicieli keszy oraz tekstu listingu.
  • Wszystkie challenge muszą być możliwe do zdobycia bez konieczności posiadania własnego kesza.
  • Nie można wymagać logowania keszy zawieszonych lub zarchwizowanych.
  1. Nie można tworzyć wyzwań, które są oparte o elementy wyłącznie pod kontrolą właściciela skrzynki np. o listę jego ulubionych skrzynek lub listę wszystkich założonych przez niego skrzynek itd. Dla kontrastu challenge oparty np. o znalezienie skrzynki z co najmniej 15 Favourite Pointami (ulubione) jest dozwolony.
  2. Dozwolone jest wymaganie znalezienie jakieś określonej ilości skrzynek na danym terenie. Nie można jednak wymagać znalezienia wszystkich lub jakiegokolwiek procenta keszy, typów keszy, poziomu trudności T/D albo innych wartości na określonym obszarze. Przykładowo challenge opierający się o znalezienie rozsądnej ilości Earth Cache’y we Francji będzie opublikowany, a challenge opierający się o znalezienie 80% Earth Cache’y we Francji jest niedozwolony.
  3. Kesze znalezione przed opublikowaniem challege’a liczą się do wyzwania. Restrykcje dotyczące daty znalezienia są niedozwolone.
  4.  Kryteria challenge muszą być pozytywne. Challenge nie mogą ograniczać lub dyskryminować któregokolwiek typu znalezień. Nie dozwolone są wyzwania oparte o: zachowanie proporcji w logach (np. co najmniej 10% wszystkich logów to Attended) lub znalezienie tylko jednego typu keszy przez pewien okres czasu (np. 100 znalezień skrzynek typu Mystery pod rząd). Challenge muszą być osiągnięciem, a nie stanowić element rywalizacji dlatego wyzwania oparte o logi FTF są niedozwolone.