Porady dla zakładaczy (cz. 2) – Zanim założysz swoją pierwszą skrytkę

Wiele początkujących osób (a czasem wręcz dopiero zaczynających swoją przygodę z geocachingiem) chce jak najszybciej założyć swoją pierwszą skrytkę. W kilku zdaniach postaramy się wytłumaczyć jak uniknąć błędów przy ukrywaniu „skarbów”, tak aby znalazcy nie byli rozczarowani albo wręcz zniechęceni do twojej pracy.

1. Zanim założysz, nabierz doświadczenia

Błędem wielu nowicjuszy, jest garnięcie się do zakładania, tuż po przyłączeniu do zabawy, albo po znalezieniu zaledwie kilku skrytek. Dobrze jest znaleźć najpierw kilkanaście różnie ukrytych „skarbów”, tak aby nabrać rozeznania w sposobach maskowania, rodzajach pojemników. Nie musi to być jakaś duża ilość, ważne by były różnorodne pod względem wielkości.

2. Nie zakładaj pod wpływem impulsu

Pośpiech jest złym doradcą. Jeśli po upływie 2-3 dni, od przyjścia pomysłu na założenie skrytki, nadal masz ochotę to zrobić, przygotuj ją starannie.  Sprawdź, czy możesz ukryć coś większego niż mikro-pojemnik.

3. Zastanów się co chcesz pokazać

W pierwszym odruchu, chce się zakładać skrytki tuż pod domem, aby po prostu założyć, mieć czym się cieszyć. Nie jest to zbyt szczęśliwy pomysł. Warto najpierw dokładniej poznać swoją okolicę, poszukać informacji na temat miejsca swojego zamieszkania. Często okazuje się, że jakiś na pozór zwyczajny obiekt, budynek, który mijamy codziennie, nie zwracając na niego większej uwagi, kryje w sobie jakąś historię.
Jeśli zakładasz skrytkę gdzieś w plenerze, postaraj się przygotować krótkie uzasadnienie , mówiące dlaczego chcesz pokazać akurat to, a nie inne miejsce. Jeśli są tam ładne widoki, ciekawe drzewo np. stary, rozłożysty dąb, dorodna brzoza, ciekawie powyginana samotna sosna, stara kapliczka, przydrożny krzyż, stary dom, opuszczony sad, itp. – napisz o tym w opisie. Nie musisz pisać wypracowania, ale 3-4 zdania, to minimum.

4. Przygotuj starannie pojemnik i logbook

Na początku, jako pojemnik na nasz „skarb”, używamy tego co mamy w domu – pudełka po lodach, pojemnik po odplamiaczach, kremach, tubki po tabletkach musujących, czasem słoiki. Staraj się wybierać takie pojemniki, które są wykonane z grubszego i mocniejszego plastiku, mają w miarę dobrze przylegającą przykrycie. Zanim schowasz w terenie, umyj i wysusz porządnie pojemnik, oklej go porządnie taśmą lub pomaluj.
Przygotuj logbook – wydrukuj gotowy wzór z internetu, użyj małego notesiku albo zrób własnoręcznie z przyciętych, zszytych razem kartek i wyraźnie go oznacz. Nie używaj bloczków karteczek samoprzylepnych, luźnych karteczek do notatek, pojedynczych, nie podpisanych kartek papieru. Pamiętaj aby zabezpieczyć logbook – na początek, wystarczy, że włożysz go w torebkę foliową .

5. Przemyśl miejsce, rozmiar pojemnika i sposób ukrycia

Najczęstszym błędem osób zakładających swoją pierwszą skrytkę, jest nieprzemyślany sposób ukrycia i źle dobrany pojemnik. Często zdarza się, że pierwsza skrzynka jest to po prostu wrzucony gdzieś w zarośla, lub pod drzewo pojemnik, w żaden sposób nie zamaskowany, lub oznaczony.

Warto poświęcić kilka chwil, na dokładniejsze obejrzenie sąsiedztwa miejsca, które wybrałeś na ukrycie skrytki. Czasem dosłownie kilka metrów dalej, można znaleźć miejscówkę w której zmieści się trochę większy pojemnik, albo która będzie lepiej chroniła przed warunkami atmosferycznymi, lub odkryciem, przez przypadkowe osoby.
Jeśli chcesz założyć skrytkę w punkcie mocno uczęszczanym, albo narażonym na „podpatrzenie” przez ciekawskich sąsiadów, staraj się dawać precyzyjną i jasną podpowiedź, ułatwiającą szybkie i dyskretne znalezienie.
W lesie unikaj podpowiedzi typu drzewo, pień – dla ciebie jest oczywiste, o które drzewo czy pień, chodzi dokładnie, dla osoby szukającej, przy niezbyt dokładnym sygnale GPS, może nie być to proste. Jeśli to możliwe, staraj się dodawać w podpowiedzi elementy ułatwiające identyfikację obiektu – jakieś charakterystyczne drzewo w pobliżu, układ terenu, albo po prostu lepiej opisz wygląd miejsca ukrycia.

6. Zmierz dokładnie współrzędne

Zrób kilka pomiarów, w miejscu ukrycia twojej skrytki – najlepiej w pewnym odstępie czasowym. Oddal się na kilkadziesiąt metrów, obserwując wskazania odległości i przyjdź ponownie w to samo miejsce. Wybierz najlepiej dopasowane współrzędne. Są specjalne aplikacje na smartfony pomagające w tym zadaniu (np. gps averaging ) .

W mieście, możesz dodatkowo wspomóc się mapami google. Wpisz swoje współrzędne i sprawdź, czy wskaźnik na mapie pokazuje prawidłowe miejsce.

7. Pamiętaj, że możesz liczyć na koleżanki i kolegów z większym doświadczeniem

Jeśli masz wątpliwości, czy twój pomysł i jego wykonanie jest w porządku, spróbuj skontaktować się z kimś o większym doświadczeniu, aby spełnił rolę beta-testera. Dostaniesz wtedy konkretne informacje, co jest dobrze, a co wymaga poprawy.
Dobrym pomysłem, jest też przyjście na jakieś spotkanie geokeszerów w twojej okolicy, gdzie na żywo możesz spytać się o wszystkie nurtujące Cię sprawy. Nie bój się pytać – to, że ktoś ma dużo znalezień, nie znaczy, że potraktuje Cię z góry i zignoruje.

I na koniec, jak już założysz swoją pierwszą skrytkę

8.  Nie zrażaj się pierwszymi niepowodzeniami.

Postaraj się z krytycznych komentarzy wyłapać informacje co trzeba zmienić w twojej skrytce, aby była lepsza. Nie traktuj zbyt osobiście kąśliwych uwag i nie zniechęcaj się od razu, pod wpływem emocji, do geocachingu – to tylko zabawa.

9. Pamiętaj aby dbać o swój „skarb”

Śledź uważnie wpisy i reaguj na zgłaszane problemy ze skrytką.  Jeśli to konieczne – wymień użyty pojemnik na inny szczelniejszy.